سریال خسوف
رئالیتی شو پدر خوانده

سریال خون سرد

پوست شیر

سریال جیران

آشنایی با صنایع دستی شهر تبریز

تاریخ : 1399.05.13
نظرات : 0

نقش ورا  : صنایع دستی تبریز ، زیبا ، بسیار و متنوع هستند که اگر به آنها توجه ویژه ای شود ، ارز آور بوده و اقتصاد غیر نفتی کشور را رونق خواهد داد . مواد تشکیل‌دهنده صنایع دستی تبریز از شیشه ، چوب ، مس ، نقره ، پشم ، سفال ، پارچه ، سنگ و سایر مواد طبیعی است .  در ادامه با این صنایع دستی شهر تبریز ، بیشتر آشنا شوید .

 

آموزش صنایع دستی تبریز

 

صنایع دستی تبریز - قالی و فرش تبریز

 

قالی و فرش ایران شهرت جهانی دارد که اعلاترین نوع آن متعلق به شهر تبریز است. 

قدمت قالی‌بافی در این دیار از زمان سلجوقیان و ایلخانیان بوده و تاکنون نیز ادامه دارد. در زمان صفویان استفاده از نقوش شاه‌ عباسی و گل‌ و بته بسیار رواج یافت و آنچه باعث زیبایی دوچندان فرش و قالی تبریز گشت ، استفاده از نخ ابریشم در این آثار بود . نقوش فرش‌های تبریز سینه به سینه از نسل‌های گذشته تاکنون منتقل‌شده و با وجود اینکه امروزه پیشرفت فنّاوری در کشیدن این نقشه‌ها بسیار کمک کرده است اما هنوز هم هنرمندانی هستند که کار کشیدن نقشه فرش به‌صورت دستی را بر عهده دارند .

بسیاری از فرش‌های قدیمی و عتیقه بافت تبریز ، امروزه در موزه‌ها و گالری‌های مشهور دنیا نگهداری می‌شوند . 

بسیاری از فروشگاه ها و بازار های قدیمی و جدید شهر تبریز ، قالی و فرش های دستباف تبریز را عرضه می کنند .

 

 

صنایع دستی تبریز - چرم تبریز

 

چرم تبریز ، از پیشینه ای کهن برخوردار است که کار گاه ها و کارخانه های بسیاری داشته است و کارخانه چرم‌سازی قدیمی در تبریز امروزه به دانشگاه هنرهای اسلامی تبدیل‌شده است . در این دانشگاه ، امروزه ، بخشی برای عرضه و نمایش صنایع دستی تبریز ، در نظر گرفته شده و فعالیت می کند .

صنایع دستی چرم تبریز مانند کیف و کفش، سوخت روی چرم و نقش اندازی ضربی روی چرم در این منطقه بسیار رواج دارد .

 

 

صنایع دستی تبریز - سفال و سرامیک تبریز

 

در نزدیکی تبریز روستایی به نام زنوز وجود دارد که دارای خاک سفیدرنگ است که از کائولن تشکیل‌ شده و از زمان‌ های قدیم در تبریز با این خاک به تولید چینی یا همان سفال با بدنه سفید می‌پرداخته‌ اند . این بدنه‌ ها توسط هنرمندان نقاشی روی سفال ، طراحی‌ شده و بعد یک بار در کوره ، پخت می‌شوند و بعد از خنک شدن و زدن لعاب ، مجددا وارد کوره می‌شوند . کار کردن روی بدنه خام به هنرمندان تبریزی این امکان را می‌دهد تا بتوانند از تکنیک برجسته‌ کاری ، کنده‌ کاری و مشبک نیز بر روی ظروف استفاده کنند . هنر هنرمندان سفال کاری ، در موزه ها و فروشگاه ها و بازار های شهر تبریز ، به نمایش گذاشته شده اند و عرضه می شوند . در موزه زنده سفال شما می‌توانید تمامی مراحل ساخت این ظروف را از نزدیک ببینید . 

 

 

صنایع دستی تبریز - ورنی بافی در تبریز


ورنی را با پشم ، ابریشم ، پنبه و موی حیوانات می‌بافند . ورنی در زبان آذری سوماک نیز گفته می‌شود . ورنی مانند فرش پرز ندارد اما نقوش آن مانند گلیم ساده است . ظاهرا عشایر اولین کسانی بودند که نقوش ورنی را آن‌طور که امروزه بافته می‌شود ، کشیده‌اند . در تمام طرح‌ ها اعتقادات ، روحیات و فرهنگ این مردمان را می‌توان دید و لمس کرد. در بافت ورنی معمولا از رنگ‌های کرمی ، پوست‌پیازی ، آبی روشن ، سفید ، سورمه‌ ای و لاکی استفاده می‌شود .

 

 

 

صنایع دستی تبریز - قلم‌زنی روی مس و نقره 

 

هنرمندان تبریزی ، با عشق ، روی نقره و انواع ظروف مسی و زیور آلات نقره ای و مسی ، هنر خود را بکار می گیرند و در فروشگاه ها و بازار ها ، میتوانید نمونه هایی زیبا و ارزنده ، از این هنر را مشاهده نمایید .

 

 

 

صنایع دستی تبریز - صنعت شیشه فوتی

 

این هنر ، پیشینه ای طولانی دارد و یکی دیگر از زیباترین هنر ها و صنایع دستی شهر تبریز ، بشمار می آید . این هنر نیز مانند سایر صنایع دستی ، در فروشگاه ها و گالری ها ، به نمایش گذاشته شده اند و عرضه می شوند . این هنر ، در کشور آلمان ، بیشتر از سایر کشورها ، طرفدار دارد و به این کشور ، صادر می گردد .

 

 

 

صنایع دستی تبریز - هنر حجاری سنتی بر روی سنگ

 

این هنر ، با اینکه بسیار پر زحمت و دشوار است ، یکی از صنایع دستی محبوب شهر تبریز است . طراحی و تراش سنگ ، هنری است که فقط با عشق هنرمند ، قابل انجام است .

 

 

 

صنایع دستی تبریز - روسری‌ها و رومیزی‌های چاپ کلاغه‌ای تبریز

 

در گذشته ، برای تهیه رنگ این نوع از روسری ها و رومیزی ها ، از مواد طبیعی مانند زردچوبه ، پوست گردو و پیاز استفاده می شده و امروزه ، اکثرا ، از رنگ های مصنوعی برای این نوع نقش پردازی استفاده می شود . رنگ های شاد و زیبای این رومیزی ها و روسری ها ، بسیار زیبا و فریبنده هستند .

 

 

شهر زیبای تبریز 

 

مسافرت به شهر تبریز ، بسیار جذاب است و لحظاتی خاطره انگیز را برای گردشگران به یادگار می گذارد و میتوانید با سر زدن به بازار ها و بازار چه ها و موزه ها و فروشگاه ها ، هنر دستی ویژه و مورد علاقه خود در این شهر را تهیه نمایید . البته امروزه ، با پیشی گرفتن فروشگاه های مجازی ، قادر خواهید بود تا اگر امکان سفر به شهر زیبای تبریز را ندارید ، بصورت اینترنتی و مجازی ، صنایع دستی محبوب خود را سفارش دهید و از زیبایی و عشق نهفته در آن ، لذت ببرید . 

 

 

دوستان عزیز ، اگر فکر میکنید صنایع دستی دیگری در شهر تبریز ارائه می شود که در این مطلب از قلم افتاده ،

 

لطفا در بخش نظرات ، ذکر نمایید تا سایر علاقمندان به صنایع دستی ، از آن مطلع شوند .

 

دسته بندی :  هنر ایران

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا